• Ponad trzy dekady kariery AC/DC stanowią dla świata istotne źródło mocy i energii. Od momentu powstania (1973 rok) twórczość AC/DC zdobywa świat, czego dowodzą liczne wyprzedane trasy koncertowe i sprzedaż albumów w liczbie ponad 150 milionów egzemplarzy. W samej Ameryce zespół sprzedał blisko 70 milionów płyt, dzięki czemu stał się jednym z pięciu najlepiej sprzedających się w historii amerykańskiej muzyki. Jeden z najbardziej lubianych krążków zespołu "Back In Black" osiągnął status Diamentowej Płyty przyznawany przez RIAA (Recording Industry Association of America) za sprzedaż na poziomie 22 milionów egzemplarzy i zajmuje piąte miejsce najlepiej sprzedających się albumów w Ameryce.
  • Korzeni AC/DC należy dopatrywać się w Australii. Co prawda Angus i Malcom Young, trzon zespołu oraz niedościgniony duet gitarowy w historii rocka, urodzili się w Glasgow, ale w 1963 roku rodzina Young wyemigrowała do Sydney, gdzie muzyka odcisnęła na braciach piętno. Starszy brat Angusa i Malcolma należał do zespołu Easybeats - pierwszego autralijskiego zespołu, którego piosenka ("Friday On My Mind" z 1966 roku) osiągnęła status międzynarodowego hitu. W latach 1974 - 2000 George oraz jego muzyczny współpracownik, Harry Vanda, wyprodukował liczne albumy AC/DC, m.in. "High Voltage", "T.N.T.", "Dirty Deeds Done Dirt Cheap", "Let There Be Rock", "Powerage", "Who Made Who" czy "Blow Up Your Video".
  • Zachęceni sukcesem brata Angus i Malcolm Young stworzyli swój własny styl i po raz pierwszy zaprezentowali unikatowe gitarowe brzmienie 31 grudnia 1973 roku na imprezie noworocznej W Chequers Club w Sydney. Nazwę AC/DC zaczerpnęli z napisu znajdującego się na pralce ich siostry Margaret. Kiedy bracia przeprowadzili się do Melbourne, zaczęli kompletować skład zespołu. Poszukiwali sekcji rytmicznej oraz głównego wokalisty, którego głos pasowałby do energicznych gitar Angusa i Malcolma.
  • Po dołączeniu do świeżo ochrzczonego mianem AC/DC zespołu Bona Scott'a grupa gotowa była na zelektryzowanie świata. Pierwszy album "High Voltage" wydany został w 1974 roku nakładem Albert Records. Kolejny to "T.N.T." z 1974 roku. Obie płyty pokryły się srebrem, złotem i platyną w Australii. Zespół wyruszył w trasę koncertową, rozpoczynając tym samym serię tras, które stały się jedną z najbardziej charakterystycznych działalności zespołu.
  • W 1976 roku po zawojowaniu rodzimego kontynentu, AC/DC wyruszyło na podbój Wielkiej Brytanii. W ciągu roku "Let There Be Rock", pierwszy wydany na całym świecie album oznaczony logo AC/DC jako gotyckimi literami oddzielonymi piorunem Zeusa, dał zespołowi przepustkę wprost na wypełnione stadiony koncertowe. AC/DC było gotowe na podbój Ameryki.
  • Latem 1977 roku AC/DC przemierzało Amerykę z szeregiem oszałamiających koncertów, począwszy od takich klubów jak Palladium i CBGB w Nowym Jorku oraz Whiskey w Los Angeles do takich miejsc jak Jacksonville Coliseum. Przez 1978 rok AC/DC było najgorętszą koncertową atrakcją na całym świecie. Do pracy nad kolejnym albumem grupa nawiązała współpracę z producentem Mutt Lange, aby stworzyć prawdziwe hard rockowe arcydzieło, czyli wydaną w 1979 roku "Highway To Hell" - pierwszy album AC/DC, który trafił do TOP 100 w USA i pokrył się złotem w Ameryce. W listopadzie 1979 roku zespół pojechał do Paryża, aby nagrać niesamowity film koncertowy "Let The Be Rock" - dokument zawierający najważniejsze momenty w drodze zespołu do światowej sławy
  • 19 lutego 1980 roku po osiągnięciu prawdziwego światowego sukcesu, główny wokalista Bon Scott zmarł w Londynie w wieku 33 lat. Po wstrząsie, jakim była strata pełnego energii i uczuć wokalisty, pozostali członkowie AC/DC zdecydowali, że jedyną drogą oddania hołdu Bon Scottowi jest kontynuowanie tworzenia muzyki, którą on chciał robić.
  • Grupa odnalazła nowego wokalistę i lidera w niewiarygodnie pozytywnym Brianie Johnsonie. Powracając do studia z Mutt Lange, AC/DC z nowym wokalistą stworzyli "Back in Black", jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Napędzany tytułowym utworem i wzniosłym "You Shook Me All Night Long", "Back in Black" stało się hitem nr 1 w Wielkiej Brytanii i numerem 4 w USA, gdzie album ten osiągnął 22- krotnie status platyny.
  • AC/DC kontynuowało wydawanie najlepiej sprzedających się albumów w latach 80tych i 90tych, którym towarzyszyły wyprzedane trasy koncertowe, koncerty podczas których byli główną gwiazdą oraz występy festiwalowe, a wśród nich uczestnictwo w "Monsters of Rock", "Rock In Rio" oraz w 1991 roku w festiwalu "Rock Around The Bloc" w Moskwie - bezpłatnym koncercie, który zgromadził blisko milion fanów.
  • 15 września 2000 roku AC/DC zostało wprowadzone do Hollywoodzkiej Hall of Fame na ceremonii w Waldorf-Astoria w Nowym Jorku. Steve Tyler z Aerosmith dokonał wprowadzenia, śpiewając "You Shook Me All Night Long" z AC/DC i podczas ceremonii opisał charakterystyczną dla zespołu moc akordów i ponadczasowego rock'n'rolla jako: " … piorun z Australii, który daje drugą najbardziej potężną falę, która może przepłynąć przez twoje ciało."
  • Źródło: www.acdc.com
Strona głównaLiveNation